Firefighter Catches Suicidal Woman Jumping Out Of Window

A heroic fireman was able to save a suicidal woman jumping from a building and it was all caught on video.


Facebook

The woman was seen sitting on the edge of a window on a residential building by her neighbors who quickly notified the authorities. When firemen arrived on scene, they positioned themselves on a lower floor where they could possibly prevent the woman from falling to her death.

In the short clip that was posted by the Latvian fire service page on Facebook, one of the firemen identified as Tomass Jaunzems leaned out of the window and caught the woman as she was falling down.


Facebook

Seconds later, he pulls the woman inside the building to safety.

When he was interviewed by local media, the firefighter said, “The second order was for me – go to the third floor. If anything, try to capture this woman, if she decides to jump.”

One woman commenting on the video said, “These moments actually inspire when you realise that there are people between us who you don’t care about and they’ll do everything to save someone because it’s their life mission.”

“Here you should not condemn the [person who wanted to end their life] because we do not know how we would act in their place with such a tragic life, every metal has its own melting temperature, but from the heart thank you, such people who give you another chance to change your life.”

Minister Oskars Abolins, who is responsible for the fire service, praised firefighters by saying, “Our work is a very important aspect of courage and self-respect, therefore, the actions of those rescuers of these firefighters and the ability to think beyond the usual frames are worthy of praise, as a result of which human life was saved.”

To watch the fireman’s heroic act, just click on the video below.

Ugunsdzēsēji glābēji noķer no dzīvojamās mājas loga krītošu cilvēku

Aizvadītajās brīvdienās VUGD saņēma izsaukumu uz kādu daudzīvokļu namu, kur pastāvēja aizdomas, ka cilvēks grasās izlēkt pa ceturtā stāva logu. Ierodoties notikuma vietā ugunsdzēsēji glābēji apzinājās, ka, ja mēģinās iekļūt dzīvoklī, cilvēks visticamāk, ka izlēks pa logu. Pateicoties kaimiņu atsaucībai, ugunsdzēsēji glābēji varēja iekļūt stāvu zemāk esošajā dzīvoklī un sagatavoties pārķert šo cilvēku kritienā. Kamēr viens ugunsdzēsējs glābējs pie loga gaidīja kritienu, otrs nodrošināja to, lai pārtveršanas rezultātā glābēji var stingri noturēt krītošo cilvēku. Tikmēr arī ugunsdzēsēji glābēji ar alpīnisma aprīkojumu centās piekļūt cilvēkam uz palodzes no ēkas jumta, bet glābēji pamanīja, ka cilvēka rokas ir noslīdējušas un viņš krīt. Stāvu zemāk esošajiem ugunsdzēsējiem glābējiem izdevās noķert kritienā esošo cilvēku aiz kājām un caur logu nogādāt drošībā.“Mūsu darbā ir ļoti svarīgs drosmes un pašaizliedzības aspekts, tāpēc uzslavas cienīga ir šo ugunsdzēsēju glābēju rīcība un spēja “domāt ārpus ierastajiem rāmjiem”, kā rezultātā tika izglābta cilvēka dzīvība!” norāda VUGD priekšnieks Oskars Āboliņš. VUGD ugunsdzēsēju glābēju varonīgo rīcību uzslavē arī iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis: “Glābēju darbs ir ļoti īpašs – tas prasa drosmi, profesionalitāti un spēju ātri un izlēmīgi rīkoties sarežģītās un bieži vien arī nestandarta situācijās. Lepojos ar šiem diviem VUGD glābējiem, kas izglāba cilvēka dzīvību.”Novērtējot ugunsdzēsēju glābēju drosmīgo un ātro rīcību, kā arī izrādīto iniciatīvu, glābjot cilvēka dzīvību, viņi tiks apbalvoti ar VUGD un Iekšlietu ministrijas apbalvojumiem.VUGD ar lepnumu saka paldies kolēģiem par darbu!

Posted by Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests on Thursday, May 31, 2018